Κυριακή 29 Απριλίου 2007

Ανετα την Καλλιθέα 3-1

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε σήμερα ο Λεβαδειακός που επικράτησε άνετα με 3-1 επί της φιλόδοξης Καλλιθέας στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς.

Οι Βοιωτοί ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4' , όταν ο Ρούσεφ εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι αλλά η Καλλιθέα ισοφάρισε στο 39' με τον Καρατζά. Κι ενώ οι δύο ομάδες φαινόταν να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-1 και όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά για το δεύτερο ημίχρονο ο Καραμαλίκης, λίγο πριν το σφύριγμα του διαιτητή, έδωσε και πάλι το προβάδισμα τον Λεβαδειακό. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα ήταν πιο εύκολα και η ομάδα του Σάκη Τσιώλη πέτυχε ένα ακόμη γκολ με τον Γκάντσεφ στο 60' διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 3-1.

Οπως προείπαμε η νίκη είναι μεγάλης βαθμολογικής σημασίας καθώς οι διώκτες του Λεβαδειακού δεν κατάφεραν να κερδίσουν στην 27η αγωνιστική. Ο Αστέρας Τρίπολης δεν κατάφερε να λυγίσει τον Ηλυσιακό στη Αθήνα ενώ και η Βέροια έμεινε στο 0-0 με τον Αγροτικό Αστέρα στον Εύοσμο.

Η βαθμολογία: Λεβαδειακός 53, Αστέρας Τρίπολης 50, Βέροια 45, Καστοριά 42, Καλλιθέα 40, Γιάννενα 39, Χαϊδάρι 39.

Βλέπουμε ότι η διαφορά μεταξύ Λεβαδειακού και Καστοριάς (που ήρθε 2-2 στο άλλο ντέρμπι με τα Γιάννενα) βρίσκεται στους 11 βαθμούς και με 7 αγωνιστικές να απομένουν μόνο "αυτοκτονία" εκ μέρους των Βοιωτών μπορεί να τους στερήσει τη μία εκ των τριών προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στην Α' Εθνική.

Ολα τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Ηλυσιακός - Αστέρας Τρίπολης 1-1 (56' Κάμπας - 48' Ιωάννου)
Αγροτικός Αστέρας - Βέροια 0-0
Εθν. Αστέρας - Χαϊδάρι 1-0 (63' Τριανταφύλλου)
Λεβαδειακός - Καλλιθέα 3-1 (4' Ρούσεφ, 45' Καραμαλίκης, 60' Γκάντζεφ - 39' Καρατζάς)
Προοδευτική - Νίκη Βόλου 1-0 (85' Χατζηγεωργαλής)
Εθνικός - Πανθρακικός 0-1 (79' Τέβρετεν)
Θρασύβουλος - Πανσερραϊκός 1-0 (30' Κατσίκης)

Καστοριά - ΠΑΣ Γιαννένα 2-2 (Σολάκης 26', Ζουρούδης 53' - Τάτσης 38', Σαϊτιώτης 62').

Την επόμενη, 28η, αγωνιστική ο Λεβαδειακός αγωνίζεται στο Χαϊδάρι με τον τοπικό ΑΟ, σε ένα δύσκολο παιχνίδι καθώς οι γηπεδούχοι έχουν και αυτοί μαθηματικές ελπίδες για την άνοδο.